Polecane miasta w Chorwacji

Zagrzeb

zagrzeb

Zagrzeb to stolica Chorwacji. Turyści kierujący się na południe Chorwacji, ku plażom, bardzo często omijają to miasto. Niesłusznie. Choć Zagrzeb jest młodą stolicą, to jedno z najstarszych europejskich miast. Obecnie to metropolia, która liczy niemalże milion mieszkańców, jednak zachowała bardzo kameralny charakter.

Zagrzeb można śmiało polecić fanom zwiedzania. Będąc tu, warto je zacząć od ulicy Ilica, będącej najdłuższą w Chorwacji. Znajduje się na niej mnóstwo sklepów, restauracji i kawiarni. Warto się również przespacerować na plac Josipa Jelacica, gdzie znajdują się odrestaurowane klasycystyczne i secesyjne kamienice. Świetny widok na miasto jest z dachu wieżowca Neboder. Warto również zwiedzić XIII wieczny Kościół św. Marka.

Dubrownik

dubrovnik

Dubrownik to jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast Europy. Położony jest w południowej Dalmacji, nad brzegiem morza, zwany jest „Perłą Adriatyku”. Jego zabytki położone są głównie przy starówce, jednak jest ich tak dużo, że zdecydowanie warto przeznaczyć na zwiedzanie Dubrownika więcej niż jeden dzień.

To miasto dzięki swojemu strategicznemu położeniu zyskało długą i bardzo burzliwą historię, która dzisiaj jest tutaj widoczna na każdym kroku. Będąc w Dubrovniku warto zobaczyć mury obronne, które okalają całe miasto. Mają długość prawie dwóch kilometrów, wysokość dochodzącą do nawet 25 metrów, ich grubość waha się między 1,5 i 6 m. Mury te ochrania pięć bastionów, dwanaście kwadratowych wież i trzy okrągłe. Z pewnością warto również wybrać się na główną ulicę Dubrownika – Placa. Możemy tu podziwiać wspaniałą Wielką Fontannę Onufrego, która na pierwszy rzut oka w ogóle nie wygląda jak fontanna. Z wielu ornamentów, które pozostały, do dzisiaj można podziwiać szesnaście zdobnych masek.

Kolejnym zabytkiem, który warto zobaczyć w Dubrowniku, jest Plac Luža z pałacem Sponza. To jeden z nielicznych zabytków Dubrownika, które przetrwały trzęsienie ziemi w 1667 roku. Pałac został wybudowany w stylach gotyckim i renesansowym.

Split

split

Split to drugie co do wielkości po Zagrzebiu miasto Chorwacji i kolejne, które śmiało można polecić na wczasy w tym kraju. Warto tu przyjechać i zwiedzić pozostałości po monumentalnym pałacu Dioklecjana. Co ciekawe, pałac ten był tak ogromny, że jego dawne mury zajmują większą część starówki. Bardzo się rozczarują osoby liczące na zobaczenie wielkiej budowli, po której spaceruje się z przewodnikiem audio. Dawne korytarze czy komnaty pałacowe dzisiaj to uliczki lub placyki starówki. Spaceruje się po niej z przyjemnością odkrywając takie detale.

W Splicie oczywiście trafimy na więcej atrakcji, takich jak katedra Świętego Duje, muzeum archeologiczne czy liczne galerie sztuki. Nie obędzie się tu również bez urokliwych plaż, co sprawia, że przyjeżdżają tu też turyści spragnieni kąpieli słonecznych i błogiego wypoczynku. Jest to zdecydowanie miejsce gdzie warto pojechać na wczasy do Chorwacji.