Mniej znane miejsca Chorwacji

Chorwacja to przepiękny kraj, który warto odwiedzić co najmniej kilka razy. Zwłaszcza te mniej znane zakątki potrafią zauroczyć, a jest ich naprawdę sporo. Jeśli więc widziałeś już Dubrownik, cudowne plaże i Park Narodowy Jezior Plitwickich to zapewniamy, że to dopiero początek atrakcji czekających na turystów w Chorwacji.

Odkrywanie chorwackich perełek

Jedną z niewątpliwych perełek czekających na podróżników w tym niezwykłym kraju jest Zatoka Zavratnica. Krystalicznie czyste wody, możliwość zanurkowania, by zobaczyć barkę pochodzącą z okresu II wojny światowej i rajski spokój – to wszystko sprawia, że chce się tu zostać na dłużej.

Niebieska jaskinia w Bisevo

Niezwykle magiczna jest także Błękitna Jaskinia, którą można odnaleźć na wyspie Bisevo. Jedyną drogą by się tu dostać jest wynajęcie łodzi. Warto przypłynąć tu pomiędzy 11:00 a samym południe, wtedy gdy nie ma wiatru i jest słonecznie. Właśnie w tym czasie bowiem cała grota wypełnia się błękitnym światłem.

Ciekawym miejscem jest także miasteczko Ston, a właściwie jego ogromne, bo 890-metrowe średniowieczne mury miejskie. To najdłuższa budowla tego typu w całej Europie. Dzięki nim miasto mogło obronić się przed najazdem Turków.

W środkowej części kraju zaś czeka niezwykły Skansen Rastoke. Można tu zobaczyć tradycyjną architekturę drewnianą, niezwykle urokliwe mosty, a także młyny wodne ulokowane na rzece Slunjcicy. Nie trzeba obawiać się tu ani tłumów, ani słońca, które pali. Idealne miejsce na relaks.

Ogromnie interesującą budowlą jest także niewątpliwie „dom w domu”, który można odnaleźć na wyspie Brac, w miejscowości Bol. Ma nie tylko ciekawą historię, lecz także został on uznany za zabytek kultury.

Szukając perełek w Chorwacji, które nie należą do tych najbardziej znanych, koniecznie trzeba zobaczyć wyspę Galesnjak. Znajduje się ona niedaleko miasta Zadar i przypomina swoim kształtem serce. To też jest powodem nazywania jej wyspą zakochanych. Żeby się tu dostać trzeba wybrać się zorganizowanym rejsem, bowiem jest ona własnością prywatną.

Chorwacja to także ojczyzna Nikoli Tesli. Urodził się on we wsi Smilijan, w której można odnaleźć jego centrym pamięci. Należą do niego farma, dom rodzinny, platforma doświadczeń, kościół, plac zabaw oraz centrum multimedialne.

CHorwacka wyspa Vis

Warto zobaczyć także wyspę Vis, która jest najbardziej wysuniętą wyspą w głąb morza wśród wszystkich należących do Chorwacji. Zachwyca ona rajskimi plażami, pełnymi roku zatoczkami i niewątpliwie okaże się idealnym zakątkiem dla miłośników historii. Można tu bowiem podziwiać wiele różnych zabytków z poszczególnych okresów od III tysiąclecia przed naszą erą.

Niezapomniane wrażenia…

Jak widać to, że niektóre zakątki Chorwacji są mniej znane, nie oznacza to bynajmniej, że są mniej interesujące. Wręcz przeciwnie. Czekają one na odkrycie i turystów, którzy pragną się wgłębić w cuda czekające w tym kraju. Chorwacja jest bowiem magicznym krajem, który ma do zaoferowania znacznie więcej niż może się wydawać.