Przyroda w Chorwacji

Park Narodowy Jezior Plitvickich

jeziora2

Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji, położony jest dokładniej w pobliżu granicy z Bośnią i Hercegowiną i stanowi część Gór Dynarskich. Na terenie parku możemy podziwiać szesnaście jezior krasowych, które połączone są ze sobą wodospadami. To miejsce bardzo popularne wśród turystów, w sezonie wakacyjnym Jeziora Plitwickie odwiedza nawet kilka tysięcy osób dziennie. Trudno się dziwić, widoki są tu naprawdę przepiękne.

Wyznaczone zostały różne trasy, którymi możemy zwiedzać park. Możemy zdecydować się na jedną z nich, lub na kilka, w zależności od tego, ile mamy czasu do dyspozycji. Oczywiście, możemy robić to pieszo, ale do dyspozycji mamy również niewielkie statki pasażerskie i kolejkę (w cenie biletu). Na terenie Parku Jezior Plitwickich znajduje się ponad tysiąc gatunków roślin, wiele z nich to endemity.

Wodospady Krka

wodospady-krk

Wodospady Krka znajdują się na terenie Parku Narodowego Krka, położonego w środkowej Dalmacji, w pobliżu miasta Szybenik. Park Narodowy obejmuje obszar środkowego i dolnego biegu rzeki Krka. Szczególne wrażenie robią wodospady i kaskady na rzece. Najwyższy z wodospadów, Manojlovački slap, spada z 84,5 m. Najdłuższym i najchętniej odwiedzanym przez turystów wodospadem jest natomiast Skradinski Buk. Tworzą one wspaniały spektakl przyrody.

Wybierając się do Parku Narodowego Krka w Chorwacji, warto zarezerwować sobie na ten cel więcej czasu (co najmniej kilka godzin). Kąpiel w wodospadzie Skradinsky Buk jest dozwolona i bardzo przyjemna, dlatego warto zabrać ze sobą strój kąpielowy i wszystko, co potrzebne do plażowania.