Najpiękniejsze chorwackie wyspy

Chorwacja stanowi coraz częściej wybierany wśród turystów kierunek na wakacje. Niskie ceny, wspaniały śródziemnomorski klimat i przyjemne temperatury przyciągają osoby spragnione relaksu, kontaktu z egzotyką i zapierających dech w piersiach widoków. Dużym uznaniem cieszą się także malownicze chorwackie wyspy. Gdzie więc warto wybrać się na urlop?

Wyspa Hvar

Wczasy na wyspie Hvar

Osoby planujące spędzić swoje wymarzone wczasy w Chorwacji powinny się zastanowić nad podróżą na bajkowy Hvar, który uznawany jest za jedną z najpiękniejszych wysp na świecie. Lawendowe pola, bujne gaje oliwne, klimatyczne winnice oraz pełne zabytków miejscowości oczarują nawet najbardziej wymagających turystów. Przebywając na wyspie, koniecznie należy udać się do miasta Hvar, zachwycającego nowoczesną architekturą i bogatym życiem nocnym. Nad miastem wznosi się wspaniała forteca Španjola, wybudowana w XVI stuleciu. Wizytówką Hvaru jest także port, w którym cumują niewielkie łodzie oraz plac św. Szczepana ze wzniesioną na przełomie XVI i XVII w. katedrą św. Szczepana. Na uwagę zasługuje też miejscowość Stari Gard, gdzie zobaczyć można ruiny rzymskich domów letniskowych, twierdzę z 1520 r., kościół św. Jana z VIII w., a także kościół św. Hieronima i św. Stjepana. Stari Gard przyciąga ponadto rajskimi plażami, położonymi w malowniczym otoczeniu jak np. Paklena, Zavala, Baba i Žukova.

Wyspa Korcula

Wyspa Korcula na wakacje

Kolejną z polecanych na wakacje wysp chorwackich jest Korcula. Bajkowe plaże i zatoczki, stuletnie gaje oliwne, winnice oraz luksusowe hotele sprawią, iż urlop na Korculi pozwoli się zrelaksować i oderwać od rzeczywistości. Spędzając wczasy na wyspie, warto wybrać się do zabytkowego miasta Korcula, którego najcenniejszym zabytkiem jest dom żeglarza Marco Polo. Do obiektów architektury sakralnej zalicza się m.in.: katedrę św. Marka oraz dobudowaną do niej kaplicę św. Rocha. Symbolami miejscowości stały się również: Wieża Revelin, Pałac Biskupi oraz Pałac Gabrieli z XVI w. Wyspa Korcula to ponadto raj dla miłośników sportów wodnych jak np.: surfing, żeglarstwo, nurkowanie czy narty wodne. Korcula słynie także z wytwarzanego tutaj, wysokiej jakości wina m.in.: Pošip, Rukatac i Lumbarda Grk.

Wyspa Mljet

Uroki wyspy Mljet

Miłośnicy przyrody, spragnieni relaksu wśród zieleni powinni zaś pomyśleć o wyborze wyspy Mljet, słynącej przede wszystkim z urzekającego Parku Narodowego Mljet, na którego terenie znajdują się dwa słone jeziora: Meliko Jezero i Malo Jezero. Park zamieszkiwany jest przez zagrożone na stałym lądzie gatunki zwierząt jak np.: sójki czy muchołówki. Występuje tu także 5 gatunków węży oraz 6 gatunków jaszczurek. W trakcie pobytu na wyspie Mljet nie można również zapomnieć o przepięknej Jaskini Odyseusza, usytuowanej u podnóża góry Veli Gard, gdzie wg. legend mityczny Odyseusz spędził siedem lat, tęskniąc za domem i ukochaną żoną. Wśród zlokalizowanych na wyspie plaż jedną z najpiękniejszych jest zaś piaszczysta Saplunara.

Chorwackie perły Adriatyku – urlop dla spragnionych relaksu

Chorwackie wyspy Hvar, Korcula oraz Mljet przyciągają malowniczym otoczeniem, rajskimi plażami oraz zielenią. Zabytkowe i ciekawe pod względem architektonicznym miasta z pewnością wywrą duże wrażenie na zainteresowanych ich historią turystach. Pełne relaksu wczasy w Chorwacji na długo zapadną w pamięć.

Zapisz

Zapisz